GönderenKonu: KISA ZAMANDA ÇOK İŞ YAPTIK  (Okunma sayısı 171 defa)

TA4TC

• Site Yöneticisi
KISA ZAMANDA ÇOK İŞ YAPTIK
Tarih : 05-02-2018 Saat : 18:55
Herkese merhabalar

Herkesin telsizciliğe bir giriş hikayesi vardır, bizim hikayemiz biraz farklı ve yorucu da olsa zamanında yorulmamız bize şimdiki tecrübemizin temel taşıdır.

Telsizciliğe geçmişten beri merakım vardır, gerek babamın mesleği içerisinde iş icabı kullanmış olduğu araç telsizinden tutun, zamanla bu basit pmr cihazların çıkmasıyla birlikte, bizim telsizciliğe girişimiz hiç farkında bile olmadan başlamış oldu.

2007 yılında basit pmr telsizler olan Cobra Aselsan mt-525 ile başlayan telsizciliğe giriş, zamanla daha yeni ve profesyonel yapıda cihazların çıkmasıyla, işi ilerletmeye başladık.

2008 yılında ilk profesyonel yapıdaki Alan HP-450 marka cihazıma iyi bir bedel ödeyip alarak, bu işin ilk baba cihazını almış bulunduk. 

2008 yılının ortalarında bazıları sevmese de benim için değerli ve işinin ehli Sayın A. Tevfik ATABEY ile tanıştık, telefon ile başlayan irtibatımız karadan görüşmelere ve ardından işi geliştirmemize vesile oldu.
Tevfik hocamın konu ile ilgili yaptığı çalışmalarda simplex repeater denilen voice devresiyle tanıştık ve aldığım ilk profesyonel yapıdaki cihazın frekans ayarlarını sağlıklı yapamadığımızdan dolayı bu cihaz pek işimizi görmedi.

İlerleyen zamanda Hyt telsizlerinin bayiliğini yapan Ayhan bey ile tanışma fırsatımız oldu ve durumumuzu ayarladıktan sonra yine ikinci cihazımız olan Hyt TC-446 pmr cihazımızı, yan ekipmanlarını vs. almış olduk.
İşte o günden sonra İstanbul maceramız başlamış oldu ve İstanbul kazan biz kepçe İstanbul'u karış karış gezdik.(Yürüyerek)

Kadıköy'de hakim bir tepede kurulu olan repeater'ımızın raporlarını bir bir çıkardık, bu çalışmalar iki sene boyunca devam etti ve işin bütün inceliklerini öğrenmeye başladık.

Daha sonra aramıza katılan arkadaşlar oldu ve herkes kendine düşen görevi bu süreç içerisinde yerine getirdi.
Bizler bir repeater ile yetinmeyip İstanbul'un farklı noktalarına iki repeater daha kurduk ve hepsinin saha raporlarını çıkardık, bu işin sonunda ne mi oldu? Bütün İstanbul da 5 W ile nerden nereye görüşülür bunu öğrendik. 

Tabi bu meyanda bu yaptığımız çalışmaları duyan amatör camia bize bir cephe aldı ki sormayın gitsin, görende adam öldürdük sanır, onların yapması gerekipte yapmadığı işleri biz yaptık, tabi bu durumu kimse kendine yediremediğinden hakkımızda birçok laf çıktı, hiç sorun değil, bizim açımızdan herhangi bir kanuna aykırı bir durum olmadığından problem yoktu.

Gelelim işin amatörlük kısmına elimizdeki cihazlar bu kadar çalışmanın ardından bizi kesmediği ve artık açık cihaz kullanmamız gerektiği, ve yaptığımızın yasal olmadığını idda eden amatör camianın gönlü olsun diye, açık cihaz taşıyacağımızdan dolayı kanuni prosüdüre uygun olması açısından 2010 yılında sınavların ilk KEGM'ye geçtiği sene C sınıfı olarak girdiğimiz sınavı başarıyla geçerek belgemizi almaya hak kazandık. (Soru bankası yoktu)

Zaman ilerledikçe biraz daha camianın içine katıldık, ama bizi bilen biliyordu kim olduğumuzu damalı eşek misali, sevende oldu sevmeyen de, hiç sorun değil...

Gel zaman git zaman herşeyi bir bir öğrenmeye başladık, derneğine de üye olduk, her türlü çalışmaya kendimizi geliştirmmek adına katılmaya çalıştık, ama bugün geldiğimiz durumda ne bir derneğin faydasıyla ne de herhangi bir şahsın yardımı oldu.

İşin başında birlikte başladığımız Sayın TB2BEY bu katagorinin dışında tutuyorum, çünkü kimseden öğrenmediğim bilgileri kendisinden öğrendim, kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sene 2010 2. Dönem sınavında A sınıfından sınava girerek belgemizi A sınıfına yükseltmeye hak kazandık, çalışmalarımız bu süre içerisinde hep devam etti.

Süre gelen bu zaman içerisinde birçok kişi ile tanıştık, birçok eğitim, tatbikata gittik her gittiğimiz ortamda eksiklerimizi ve neler yapıp neler yapamayacağımızı görmüş olduk.

Daha sonra kafa dengi ve bu işe gerçekten gönül vermiş, ilerlemeye, kendini geliştirmeye yönelik hareket eden arkadaşlar ile birlikte, gerekli özveriyi göstererek girmiş olduğumuz ADB ve KMT sınavlarını kazanarak, bu belgelerimizi de almaya hak kazandık.

Saha da birçok deneme ve çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz, son olarak
katılmış olduğumuz ve alanında uzman kadrosu ile PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ'nde GMDSS eğitimimizi de tamamladıktan sonra sertifikamızı almış olup, gerekli acil ve afet durumların da Deniz- Hava - Kara muhaberelerinde tam donanımlı olarak faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu arada yapmış olduğumuz her çalışmada, her tatbikatta, her eğitimde insanlara sadece amatörlük değil telsizciliğin her alanıyla ilgili tüm bilgileri kendilerini sunuyoruz, yapıp yapmamak onlara kalmış, bu konuda sonsuz desteklerinden dolayı da değerli büyüğüm TA2SD Hakan ÖNEREN abime de ne kadar teşekkür etsem azdır. 

Sonuç olarak bu işe başladığımız da bizimle dalga geçen, bize tepki gösteren ve bizden eski olan bütün herkesden bir adım önde bulunduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebilirim, destek olan herkese de teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm operatör arkadaşlarımın da bu şekilde ilerlemesini temenni ediyor, hak eden kişiye sonuna kadar da destek olmaya hazır olduğumuzu her zaman belirtiyor, saygılarımı sunuyorum...