GönderenKonu: İTFAİYE GÖNÜLLÜSÜ KİMDİR?  (Okunma sayısı 173 defa)

TA4TC

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
İTFAİYE GÖNÜLLÜSÜ KİMDİR?
Tarih : 05-02-2018 Saat : 21:31
İtfaiye Gönüllüsü nedir? Ne iş yapar aktiviteleri nelerdir? (Merak edenler için)
 
İtfaiyecilik mesleğinin gerektirdiği özveri ve sorumluluğa disiplin ile bağlanmış, görevini din, dil, ırk ayırımı gözetmeksizin zamanında ve eksiksiz yerine getiren topluluğun gönüllü üyelerine “Gönüllü İtfaiyeci” denir.
 
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLERİN GÖREVLERİ
 
İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın koordinesinde;
 
6.1. Yangınlara müdahale etmeye ve söndürmeye yardımcı olmak,
 
6.2.Her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma vb. durumlarda teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale etmede ve ilk yardım hizmetlerini yürütmede itfaiye ekiplerine yardımcı olmak,
 
6.3.Doğal afetler ve olağanüstü durumlar sonucu oluşan enkaz ve çöküntüler altında can ve mal kurtarma çalışmalarına katılmak,
 
6.4.Halkı yangın ve afetlere karşı alınacak önlemler konusunda aydınlatmak.
 
f)İtfaiye Daire Başkanlığının yapacağı eğitimlere, tatbikatlara, arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak.
 
6.5.Yurt içi ve dışındaki yangın ve afetlere müdahale etmeye yardımcı olmak
 
Karşılaşılan olaylarda İtfaiye ekipleri olay yerine ulaşıncaya kadar itfaiye gönüllülerinin, müdahale için ortam hazırlamaları ve gerektiğinde müdahale etmeleri, ekipler olay yerine ulaştığında ise itfaiye komutasında birlikte çalışmalarını sağlamaktır. Böylece büyük çaplı yangın ve doğal afetlerde daha kısa sürede müdahale ile can ve mal kaybının en aza indirilmesi hedeflenmektedir.
 
Özellikle büyük çaplı afetlerde koordinasyonun sağlanması, kaynakların etkili kullanılması ve olay yerlerindeki karışıklıklara meydan verilmemesi amaçlanmaktadır.