GönderenKonu: AMATOR TELSİZCİLIK VE AFET HABERLEŞMESİ AYNI ŞEY DEGİL!  (Okunma sayısı 356 defa)

TA4TC

  • Yetkilendirilmiş Üye
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
AMATOR TELSİZCİLIK VE AFET HABERLEŞMESİ AYNI ŞEY DEGİL!
Tarih : 05-02-2018 Saat : 19:25
Amator telsizciligin tanımını işin içinde olanlar bilirler, bilmeyenler için bilgi formumuzda mevcuttur.

Bu noktada iki noktayı birbirinden ayırmak gerekiyor, yonetmeligimizde de yer aldığı üzere amatör telsizciler afet ve acil durumlarında kamu kurum ve kuruluşlarına yardımci olabilirler. Bazı amatörler bu konuda gayet açık olan yönetmeliği inkar etselerde tüm Dünya da amatör telsizcilerin bu konuda çalışmaları mevcuttur. 

Sorumuz şu ki her amatör telsizci afet ve acil durum haberleşmesi yapabilir mi? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır.

Sebebine gelecek olursak özellikle ülkemizde bu konuyu inkar edenler normal zamanda amatörlük yaptığını beyan edenler ve afet acil durum muhaberesi üzerine hiçbir çalışma yapmayanlar, herhangi bir acil durum yaşandığında bu konuyla ilgili çalışma yapan kisilerden daha cok afetçi kesiliyorlar ve amatòr rölelerde acil durum muhaberesi yapmaya çalısan operatorlere de yaptıklari gereksiz muhabere ile engel olmakta, muhabereyi sekteye uğratmaktadırlar. Acil durumda gerek olmadikça konuşulmaz, frekanstaki bilgi akışı dinlemede kalınip takip edilir, önemli bir durum olmadıkça gereksiz mudahalede bulunulup bilgi talep edilmez ve röle meşgul edilmez.  Gerektiğinde bu frekanslarin kamu kurum ve kuruluşlarının içinde bulunan amatör telsizciler tarafından kullanılacağı göz önunde bulundurulması gerekmektedir. Her yapilan gereksiz ve bireysel görüşme muhaberede zaman kaybına yol açacaktır,  Analog bir rölede aynı anda sadece bir kişi konusabilir bu yüzden herkesin gereksiz yere mandala basması sadece rolenin kitlenmesine yol açar ve bu şekilde hicbir sonuç elde edilemez.

Afet ve acil durum muhaberesinde yer almak isteyen gönullu amator telsizciler normal zamanda yaptıklari amatör faaliyetlerinin yaninda zamanlarının bir kismını da afet ve acil durum muhaberesi konusuna ayırmaları, bu konuda kendilerini geliştirmeli ve eğitim almalıdırlar. Eğer acil durumda görev alacaklari kurum veya kurulus belli ise bu kurumun kendi içindeki haberleşme biriminle surekli koordinasyon içinde olmalı, onların kurum içi terimlerini ve muhabere işleyisini bilmeli, bilmedigi konularda eğitim almalı ve yaşanacakacil bir durumda bilinçli bir sekilde hareket etmeli  ve hataya yer vermemelidir. 

Bir muhabereci acil durumda iletişimin konunun bel kemiği olduğunu unutmamalı ve en ufak yasanacak bir olumsuzluğun buyuk sorunlar doguracağını bilen kişidir. 

Acil durumlarda amatör telsizciler bu konuda çalışmada bulunabilirler ancak, acil durum muhaberesinin amatörlükle alakası olmadığının bilincinde ve profesyonelce hareket etmelidirler. Çünkü o anda yapılan amator bir faaliyet değil, afet ve acil durum muhaberesidir.

Amator telsizcilerin bu gibi durumlarda bu konuda kamu yararına yardımcı olabilmesindeki amaç öncelikle eğitim almış ve bu konuda tecrübeli kisiler oldugundan tercih edilmesidir. Amatörlük hayatı boyunca bu konuda tecrubesi olmayan ve bu konuda bir yerden çalışmaya başlamamış olan kişi, telsizde akıci konusamayan, hızlı düşünüp doğru karar veremeyen, birden fazla telsizi idare edemeyen kişi veya kişiler afet haberleşmesi yapamaz, yapsa da dogru olmaz ve sorunun daha da büyumesine neden olur, bu da kişi için iyi bir tecrübe olmaz. 

Bu konuda tecrübe olaylar sırasinda degil, tatbikatlarda yapilacak uygulamalar ile kazanılır. Tatbikat ortamında yapılan her türlü dogğru ve yanlışlar görülür ve bir sonraki tatbikatta buna göre hareket edilir, öğrenilen her doğru ise olaylarda yine doğru şekilde uygulanır.

Unutmamak gerekir ki "Muhaberesiz Muharebe Olmaz" Atamızın soylediği çok dogru bir sözdür.