GönderenKonu: DSC ÇAĞRI NEDİR?  (Okunma sayısı 196 defa)

TA4TC

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
DSC ÇAĞRI NEDİR?
Tarih : 05-02-2018 Saat : 19:35

DSC - (Digital Selective Call) Seçmeli Sayısal Çağrı Nedir?

DSC Normal VHF deniz telsiz cihazlarında yapılan herkesin duyduğu sesli çağrılardan farklı olarak gemiden gemiye, gemiden karaya veya karadan gemiye yapılabilen özel aramalardır. Tıpkı evlerimizde kullandığımız normal telefon gibi. Yapılan çağrıyı veya görüşmeyi herkes duymaz, sadece çağrı yapılan istasyon bu çağrıyı duyar ve cevap verir. Böylece kanallarda gereksiz ses kirliliği, yanlış anlaşılmalar ve trafik engellenmiş olur.

Eğer DSC ile tehlike, aciliyet veya emniyet mesajı yayınlanırsa builgili tüm istasyonlara otomatik olarak iletilir. (E-Posta ile birçok kişiye mesaj göndermek gibi..) VHF Deniz telsiz sisteminde DSC için kullanılan kanal 70 nolu (156.525MHz) kanaldır. Dolayısı ile 70 nolu kanal normal ses görüşmelerinde kullanılmaz.

DSC'nin avantajları şöyle sıralanabilir;
- Çağrı yapıldığında cihaz üzerindeki alarm ile haber verildiği için cihaz başında çağrıları dinlemek zorunluluğunu ortadan kaldırması.
- Dinleme kanallarında uzun süren ve bazen anlaşılamayan haberleşmenin engellenmesi.
- İlgili istasyonlar çağrı yapılan kanalda olmasa dahi o çağrıyı alabilmesi.

Bu avantajlarının yanısıra DSC sistemini kullanamayan küçük tekneler için şöyle bir dezavantajı vardır. Normal sesli çalışan sistemlerde acil durumlarda yayınlanan DSC sinyallerini alamazlar. Böylece belkide kendilerini de ilgilendiren bir durumdan haberdar olamaz veya bölgede sadece DSC üzerinden acil durum haberleşmesi yapılıyorsa kendi sıkıntılarına cevap almakta biraz zorlanabilirler. Bu açıdan uluslarası açık deniz seferine çıkacak küçük teknelere (zira büyük gemilerde DSC zaten var) VHF-DSC destekli bir telsiz cihazı kullanmalarını tavsiye ederiz.

Son olarak DSC kullanımında istasyonları tanımlamak için her gemiye ve kara istasyonuna özel olarak tanımlanan MMSI (Maritime Mobile Service Identity) numaralarının kullanıldığını belirtelim.

Kimler kullanabilir? Kuralları var mıdır?

Bir teknede VHF-DSC Deniz telsiz cihazını kullanabilmek için kullanacak kişinin en az KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ (Short Range Certificate) belgesine sahip olması gerekir. Türkiye'de bu belge Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından verilir.

Gemi içinde bu belgeye sahip kişinin gözetimi/kontrolü altında telsiz cihazını belge sahibi olmayan kişiler de kullanabilir. Tabi tüm kullananların aşağıdaki temel kurallara uyması gerekmektedir;
- Kanalların belirlenmiş amaçları dışında kullanılmaması.
- 16. kanalın kısa, öz ve hızlı kullanılması ve mümkün olduğunca serbest bırakılması.
- Liman çalışma kanallarında seyir ve emniyet konularında dışında görüşmeler için kullanılmaması.
- Haberleşme gizliliğine dikkat edilmesi, başka istasyonların görüşmeleri dinlenilmemeli, istemeden de olsa duyulan görüşmeler üçüncü sahışlara aktarılmamalı, herhangi bir amaçla kullanılmamalı.
- Acil bir durum yoksa zayıf haberleşme imkanlarında (parazit, az ses vb.) haberleşmek için ısrar etmemeli, uygun şart ve ortamı sağlayıncaya kadar beklemeli.
- Bir çağrı veya görüşmeye başlamadan önce ilgili kanalda devam eden başka bir görüşmeyi bozmamak adına kanala geçtikten sonra birkaç saniye bekledikten sonra çağrı başlatmalı.


Bunlar etik kurallar, tabi birde yasaklar var;
- Gemi kaptanı veya telsiz operatöründen habersiz telsiz cihazı kullanılmaz.
- Yanıltıcı acil durum mesajları yayınlanmaz.
- Kendi çağrı adını vermeden başka istasyon çağırılmaz.
- Sahte çağrı adı kullanılmaz.
- Tehlike, Aciliyet veya Emniyet mesajları yayınlanırken araya girilmez.
- Başkalarının devam ettirdiği haberleşme kesilmez.
- Müzik, hakaret, küfür vb. rahatsız edici şeyler yayınlanmaz.
- Telsiz lisansının uygun olmadığı frekanslardan haberleşme yapılmaz.Bunun dışında genel olarak VHF deniz telsiz haberleşmesinin dili İNGİLİZCE'dir. Diğer gemileri ilgilendirme durumu olan her türlü bilgi kendi diliniz dışında İngilizce de yayımlanmak zorundadır. Ayrıca konuşma dilinde bazı anlaşılamayan isim, telefon, kod gibi bilgilerUluslarası Fonetik Alfabe kullanılarak kodlanır.

Haberleşme içinde kullanılan tüm sayılar rakamları tek tek okunarakiletilir. Ay adları aynen okunarak iletilir. Zaman (saat) bilgileri ise 24 saat standardında UTC (Coordinated Universal Time) , GMT (Greenwich Mean Time) standartlarında kullanılır.