GönderenKonu: PMR TELSİZLERDE SARKMA  (Okunma sayısı 193 defa)

Ali KALKAVAN/ A Yrd.

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 85
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
PMR TELSİZLERDE SARKMA
Tarih : 05-02-2018 Saat : 22:21
Günümüzde kullanım alanı oldukça yoğun olan pmr frekanslarında bir çok sektörde bir çok kişi kullanmakta.
Bu yoğun kullanımlardan ötürü özellikle ki ticari kullanım alanı oldukça fazla olduğundan bu cihazları yakın haberleşme de kişisel olarak kullanan kişiler, gün içerisinde bu olağan yoğunluktan ötürü dinledikleri kanallara ton koysalar dahi bölgelerinde dinlemede oldukları kanaldaki baskıdan dolayı kanala koymuş oldukları tona yakın ton kullanan istasyonlar zaman zaman cihaza sarkma yapmaktadır.

Bunun önüne geçmek yalnızca bazı cihazlarda mümkündür. Piyasada çift olarak satılan basit pmr telsizlerde böyle bir durum söz konusu olmayıp, olabilecek sarkmalara razı olunmalıdır.

Ancak profesyonel yapıda pmr cihaz kullanan kişiler, cihazı aldıkları yerde kullanacakları bazı kanallara, cihazların standart özelliklerinden olan dijital ton koydurabilirler. Günümüzde profesyonel yapıda cihaz kullanan bir çok istasyon bile bundan bir haber olup analog ton kullanmaktadırlar.

Bulunduğunuz bölgede aynı analog tonu kullanan olup olmadığını ancak yakın mesafede anlayabilirsiniz. Uzak mesafede aynı tonu kullanan istasyon pozisyonuna göre size zaman zaman gelebilir. Bu da kişisel muhabere yapan bir istasyon için rahatsız edici olabilir. Bu yüzden az önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel yapıda bir cihaz aldığınızda kullanacağınız ortak kanala dijital ton yüklettiğiniz de dijital ton kullanımı günümüz şartlarında minimum olduğundan ve bulunması daha zahmetli olduğundan, yaptığınız muhabereye karışma olma ihtimali çok düşük olacaktır. Bu dijital tonlarda da yoğun kullanım olmadığından, pmr telsizlerin yoğun olarak kullanıldığı bir bölgede dahi dijital tonda cihaz hiçbir şekilde sarkma almamaktadır. 

Sayın TA4TC tarafından verilen bilgi doğrultusun da İstanbul'un en yoğun noktalarında yaptığı denemelerde bu sonuca varmıştır.

                                                                                                                          Admin Yrd.