GönderenKonu: TELSİZ ÇEVRİMİ NEDİR?  (Okunma sayısı 218 defa)

TA4TC

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
TELSİZ ÇEVRİMİ NEDİR?
Tarih : 05-02-2018 Saat : 21:09
Telsiz haberleşmesinin geleneklerinden biri olan telsiz çevrimi, frekansı sürekli takip eden bir istasyonun olağan veya olağanüstü durumlarda frekans üzerinde dinlemede olan istasyonları belirlemesi, özellikle acil durumlarda istasyonların bölgelerindeki durumları öğrenmek adına, bir çevrim operatörünün kontrolünde belirli bir düzende yapılan çağrılara telsiz çevrimi denir.

Olası durumlarda frekansta karışıklık durumunun önüne geçilmesi için tecrübeli bir operatör tarafından frekanstaki çağrı düzeni sağlanmalı ve istasyonların belirli bir düzende muhabere yapmaları gereklidir. Aksi taktirde frekansta yaşanacak, karışıklık haberleşmenin imkansız hale gelmesine neden olacaktır.

Olağan durumlarda çevrime katılan istasyonlar frekansta dinlemede olduğunu çevrim operatörüne bildirir ve gerektiğinde bilgi vermek suretiyle frekanstan ayrılmalıdırlar, çevrime katılan istasyonlar kendilerinden bilgi gelinceye kadar frekansta dinlemede olarak bilinecektir. Aksi durmun çevrim kurallarına aykırıdır.

Çevrim devamında dinlemede olmayacak bir istasyon çevrim çağrısına cevap vermemeli ve diğer istasyonları yanılgıya düşürmemelidir. Oluşabilecek bu durum olağanüstü durumda kötü sonuçlar doğurabilir.

Olağanüstü durumlarda ve olay yerinde alınan anlık çevrimler de operatörler cihazlarını dikkatli ve duyarlı takip etmeli, iki seferden fazla kendilerine anous ettirmemelidirler. İstasyonların cihaz takip etmemesinden dolayı kendilerine yapılacak her çağrı zaman kaybına yol açacaktır.

Olay yeri ve olağanüstü durumlardaki telsiz çevrimi konusu "Afet ve Acil Durum Haberleşmesi konu başlığında inceleyebilirsiniz.                                                                                                                                          Genel Telsiz Operatörü
                                                                                                                                                      TA4TC