GönderenKonu: TELSİZ DALGASININ YAYILMASI (PROPAGASYON)  (Okunma sayısı 200 defa)

TA4TC

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
TELSİZ DALGASININ YAYILMASI (PROPAGASYON)
Tarih : 05-02-2018 Saat : 21:10
Yayılma, dalganın uzayda ulaşabildiği (yani bir alıcı tarafından alınabildiği) yere kadar bir erimi kat etmesi demektir.

Dalgalar kullanılacakları yere ve kullanım amaçlarına göre elektronik devreler yardımıyla üretilirler. Aynı şekilde, telsiz iletişiminde ise yüksek frekanslarda dalgalar üretilir. Modüle edilen dalga özel donanımlarla güçlendirilir ve çıkış anteni etrafında elektromanyetik alanlar meydana getirerek yayılırlar.
Yayılan dalga (yayılmasına kadar izlenen teknik yöntemin tersi izlenerek) telsiz alıcıları tarafından alınır. Telsiz iletişimine iyonosfer tabakasının etkisi;

Not: Pratikte zaman frekansı sadece frekans olarak anılmaktadır. Oysa ayrıca uzay frekansı da olmasına rağmen bu terim yalnız dalga boyu kavramı ile ilişkilendirilecek herhangi bir işlemde kullanılır. Yayılma süresince birim uzunluk  içinde kalan dalga periyodu sırasına ise uzay frekansı denir.

Işık Hızı:

Telsiz dalgaları ile ilgili konularda dalga boyunun kavramının önemi büyüktür. Dalga boyu teriminin anlatılabilmesi için ise öncelikle ışık hızı kavramının bilinmesi gerekir. Işık hızı sabittir ve 300 bin km/saniye'dir. Işığın frekansı rengine bağlı olarak değişir. Diğer bir anlatım şekliyle; ışığın frekansı ne olursa olsun, uzayda bir saniye de aldığı yol her zaman 300 bin kilometredir.

Dalga Boyu:

Dalga boyu, bir dalganın uzaydaki yayılma sırasında 1 saniyede kat ettiği yoldur. Telsiz daşgalarının dalga boyları, ışık hızının (300 bin km) telsiz dalga frekansına bölünmesiyle bulunur.

Örneğin, frekansı 100kHz olan bir dalganın boyu:

300bin/100bin=300 m'dir. Yani bu dalganın periyodu 3000m'de tamamlanmaktadır.

Anten boyu hesabında kullanılan dalga, dalga boyunun ikiye; çeyrek dalga, dalga boyunun dörde bölünmesi ile bulunur.


http://postimg.org/image/uxj0rtqh5/