GönderenKonu: OLAĞANÜSTÜ HAL VE ANLIK TELSİZ ÇEVRİMİ  (Okunma sayısı 274 defa)

TA4TC

  • Yetkilendirilmiş Üye
  • İleti: 138
  • Üyelik Tarihi: 05-02-2018
OLAĞANÜSTÜ HAL VE ANLIK TELSİZ ÇEVRİMİ
Tarih : 05-02-2018 Saat : 21:18
Telsiz çevirmini "Genel Bilgiler" bölümün de genel olarak tanımını yaptık.

Olağanüstü ve olay yeri haberleşmesinde görev alan operatörler, cihazlarını dikkatli ve duyarlı takip etmeli, haberleşme koordinatörünün talimatları doğrultusunda hareket etmelidir. Bunun dışında yapılacak bireysel davranışlar ve gereksiz muhabereler olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Olay yerinde yapılacak anlık çevrimde, istasyonlar çevrim operatörünün talimatlarına uyarak, çağrı yapılan istasyonlar bu sıraya uyarak cevap vermelidir. İlk çağrıya cevap veremeyen istasyonlar kesinlikle muhabereyi aksatacak şekilde araya girmemeli ve ikinci çağrı için cihazlarını dikkatli takip etmelidirler.

Bölgedeki personel koordinatör talimatları doğrultusunda sadece kendilerinden talep edilen bilgiyi aktarmaları, muhabereyi gereksiz yere uzun tutmamalıdırlar.

Çevrimde gerekli bilgiler alınıp raporlandıktan sonra, bölgedeki personelin geçmesi gereken extra bir bilgi var ise çevrim sonunda çevrim operatörüne çağrı yapmalıdır.

Çağrı öncelik dereceleri;

1- Tehlike
2- Acelecilik
3- Emniyet
4- Rutin çağrılardır.

Bu konuda çağrı öncelik derecelerini telsiz operatörlerinin çok iyi bilmesi gerekmekte, çevrim sırasında kendilerinden talep edilen bilginin haricinde bilgi vermeleri gerektiğinde bu yapılacak çağrının öncelik katagorisini bilerek kendi insiyatiflerinde sınıflandırmalı buna göre "Tehlike - Acelecilik çağrıları dışında çevrim sırasında extra bilgi vermemelidirler.

Olağanüstü ve olay yeri haberleşmesinde bu temel kurallara uyulduğu taktirde haberleşme sekteye uğramadan devam edecektir.

                                          
                                                                                                                         Genel Telsiz Operatörü
                                                                                                                                     TA4TC